Ayrshire Committee

YourDomain.Com © 2006 


At the AGM each  of the ten clubs will have two Club Representatives who will vote on behalf of their club although any member of Ayrshire clubs can attend the meeting.  The names of the Club Representatives will be recorded at the start of the AGM.

 

Nominations for Office bearers (President, Treasurer and Secretary) will be taken from the floor (with seconders) where the nominees and proposers and seconders can be any individual member of an Ayrshire club – this is not limited to the Club reps.


Voting will be show of hands from the Club representatives


At the Council Meeting each of the ten clubs will have two Club Representatives who will vote on behalf of their club although any member of Ayrshire clubs can attend the meeting.  The names of the Club Representatives will be those recorded at the start of the  AGM.


The election for the position of Area Grading Officer will be held in the Council Meeting and will be held before the election of the Management Committee. The Area Grading officer will be asked to sit on the Management Committee.

 

Nominations for the Management Committee will be from the list of Club Representatives at the meeting – Nominees must be a Club Rep. but the proposers and seconders do not have to be a Club Rep.


Voting will be show of hands from the Club representatives

Any other matters of procedure will be dealt with as they arise at both meetings according to the Constitution.

All the above information can be found in the Constitution.




Annual General Meeting


Thursday 19th September 2019
To be held at Prestwick Community Centre,Caerlaverlock Road, Prestwick
Starting at 7.40pm


1. Apologies for absence


2. Minutes of last AGM / Council


3. Points arising from minutes


4. Treasurers report


5. Presidents statement / report


6. League Secretary’s report


7. Election of Office Bearers


President Currently Iain Fraser
Treasurer Currently John Calder
Secretary Currently John Montgomery


8. Any Other Competent Business




Council Meeting


Thursday 19th September 2019
To be held at Prestwick Chess Club, RAFA Club, Ardyre Road, Prestwick
Immediately after AGM


Member clubs : Ardrossan / Largs, Ayr, Carrick, Greenwood, Irvine, Kilmarnock, Prestwick, Stewarton, Troon


1. Elections of Area Grading Officer and Management Committee (excluding Office Bearers who sit on Management Committee)

Area Grading Officer Currently Gary McPheator
Management committee - Currently Office bearers plus following members – Gary McPheator, Billy Kelly, Jim Sands, John McNicoll, Stephen Taylor, David Congalton, David Deary. Cameron Smith


Appointment of Appeals committee pool


2. ACA representative to Chess Scotland.
Currently John Montgomery for meetings on Sundays, David Congalton if he attends meetings held on Saturdays


3. Ayrshire Chess League 2019 / 2020


4. ACA policy documents


5. Ayrshire Individual Championships


6. Other Ayrshire events


a. Samuel Graham / Harvey Shield John Montgomery
b. Ayrshire Junior Championships Junior committee
c. Ayrshire Junior League Junior committee
d. Junior events Junior committee
e. JBW Robertson Cup John Montgomery
f. Seniors event TBA
g. Junior Training Junior committee
h. Adult training TBA
i. North versus South Ayrshire TBA


7. News from Chess Scotland


8. Any other competent business



Ayrshire Chess Association
Annual General Meeting

Thursday 20th September 2018
Held at Prestwick Chess Club

Meeting opened at 740pm

Present : John Montgomery (Secretary), John Calder, Stephen Taylor, John McNicoll, Jim Kleboe, David Congalton, Stephen Hamilton, Pat McGovern, Iain Fraser (President), Arthur McCurley, David Deary, Brian Teaz, Bob Simpson, Robert Carter, Elliot Frew, Peter Smith, Bill Kincaid, Douglas Hamilton, Cameron Smith, Billy Kelly,


1. Apologies for absence  Alan Steel, Bob Reid, Robert Loughran


2. Minutes of last AGM / Council - Previously distributed.
Proposed by Stephen Taylor, seconded by John McNicoll


3. Points arising from minutes
None


4. Presidents report and comments
Full report appended
Junior events – thanks to Robin Moore, David Deary, David Congalton, Jack Stewart for their help in doing the training after the Junior Chess Tour matches over the season – much appreciated by the juniors whose games were analysed.
Jake Sanger had played in the Glorney Cup representing Scotland and Rachel Smith had represented Scotland in the Faber cup - well done to both – both players won gold medals in the event and also received a cheque from ACA. Also mentionable was Cooper Patterson whose grade increased by 641 points over the season. Also Jack Reid and Conor Wilson have been running a new chess club at Lawthorn Primary school.
Thanks to John Calder for all hard work in keeping accounts up to date. Ayrshire Championships had 32 entries.
Wee Gree sections – Jamie Malkin awarded £50, Frank Park awarded £25 and Cooper Patterson awarded £25 as winners of the three sections.
Stephen Hamilton and Bill Kincaid had also donated chess books to be sold at ACA events and proceeds to go to funds


5. Treasurers report
Income down £16.62
Main items were purchase of digital clocks for clubs – no cost to ACA since all clubs paid for the clocks they received. Grading fees had been doubled by Chess Scotland and there was an increase in related costs. Donations were received for the Wee Gree prizes as well as substantial donations towards the junior events and the sets donated to schools and libraries
Proposed by Iain Fraser seconded by Brian Teaz


6. Secretary’s report - As previously distributed
No defaults in Ayrshire Championships
Round 10 of the League – division one would be played over two weeks so that last match would be deciding match between two top teams (at the split)
Also included Arbiters report from John McNicoll

Questions – none
Policy document had been issued and would be expanded over coming season
Equipment - There had been several donations of chess sets to various schools

Proposed by Stephen Taylor, seconded by Iain Fraser


7. Election of Office Bearers
President Iain Fraser stood down for election
Nominations – Iain Fraser proposed by John Montgomery, seconded by Stephen Taylor
No other nominations so Iain was appointed President.

Treasurer – Nominations – John Calder proposed by Iain Fraser, seconded Arthur McCurley
No other nominations so John was appointed Treasurer

League/Association Secretary - John Montgomery proposed by Iain Fraser, seconded by Billy Kelly
No other nominations so John is appointed League & Association Secretary


8. Any Other Competent Business
Disabled access – discussion on access to venues for disabled players – there would advice in the ACL rules when issued.
No other matters


AGM Meeting closed at 8.04pm – Short refreshment break followed by Council.


Ayrshire Chess Association
Council Meeting

Thursday20th September 2018
Held at Prestwick Chess Club

Present: Iain Fraser (Chairman), John Montgomery, (Secretary)

The club delegates were as follows:

Ardrossan/Largs Bob Simpson, Bill Kincaid
Ayr Peter Smith Stephen Hamilton
Carrick None present
Greenwood Stephen Taylor and David Deary
Irvine Brian Teaz
Kilmarnock John McNicoll and Pat McGovern
Prestwick Iain Fraser and Arthur McCurley
Stewarton John Montgomery
Troon John Calder and Cameron Smith

Opened at 8.13pm


1a. Area Grading Officer
Gary McPheator was happy to continue in this role and was proposed by John Montgomery, seconded David Deary
Gary is appointed AGO for coming season


1b. Election of Management Committee (excluding Office Bearers who sit on MC)
Nominations –
Stephen Taylor Proposed by John Montgomery, seconded Arthur McCurley
John McNicoll Proposed by John Montgomery, seconded Arthur McCurley
Billy Kelly Proposed by John Montgomery, seconded Arthur McCurley
Jim Sands Proposed by John Montgomery, seconded Arthur McCurley
David Deary Proposed by John Montgomery, seconded Arthur McCurley
David Congalton Proposed by John Montgomery, seconded Arthur McCurley
Cameron Smith Proposed by John Calder seconded by David Deary
Voting for all positions – For All, Against 0 Abstained 0

The meeting also had to appoint a pool for the Appeals committee
Brian Teaz, Len Weir, Arthur McCurley, Robin Moore, Stephen Hamilton, Steven Hilton
Len Weir continued as chair


2. ACA representative to Chess Scotland.
John Montgomery agreed to stay in post for meetings on Sundays
David Congalton to represent ACA at meetings on Saturdays as he attended in other roles


3. Ayrshire Chess League 2018/19

League would be
Division 1 – Kilmarnock A, Troon A, Ardrossan / Largs A, Irvine A, Prestwick A, Greenwood Rooks, Ayr, Kilmarnock Dragons
Division 2 – Carrick, Ardrossan / Largs B, Stewarton, Greenwood Bishops, Troon B.
Division 3 – Prestwick Falcons, Greenwood Knights, Greenwood Pawns, Troon C and

Ardrossan/Largs C
Divisions 2 and 3 would therefore have five teams


Motions and proposals
Proposal
“Time control to be introduced in Division 3 to use incremental time controls as all moves in 60 minutes with an increment between 5 and 15 seconds”
Various discussions on this motion followed with various players making points about let times for venues, what happens when time runs out, possible use of Bronstein delay, what happens when cut off time arrives – do captains decide results, should there be adjudications

Vote taken on whether amendments could be made to motion – 8 voted for and 1 against

The following amendment to the motion was made and voted on
“Fix the increment time to 10 seconds” – 11 voted for and 1 against

Amended motion carried and there would be a change to league rules


Motion 1.
“To amend running of Ayrshire Chess League and other Ayrshire events to make sure that players in wheelchairs are not excluded because of access problems to venues. This may take the form of organizing alternate venues for the players who are in wheelchairs and making sure that clubs make arrangements for the matches to be held. This may not need actual rule changes but clubs should be aware of these requirements.

Comments were “that we run chess events to be inclusive” and “this was the right thing to do”. Decision was unanimous that ACL rules should be changed to take account of this and that clubs should make arrangements for disabled players to be able to participate – further details to be worked out by officials and management committee if required


Motion 2
To publish a set of papers outlining GDPR, Privacy and Publicity policies of the Ayrshire Chess Association and again making sure that players, parents etc are all aware of these policies. This may involve getting signed permissions from players and organisers.
Again this was passed to officials and management committee to implement


4. Ayrshire Individual Championships
Report on previous season by Arbiter John McNicoll
To be held at Troon on Wednesday nights. Arbiter John McNicoll
Time control would be all moves in 95 minutes

Pat McGovern stated that any change in policy should be put on the entry form for the Ayrshire Individual championships which was to be held at Troon again – so noted and passed to officials for future entry forms.


5. Other Ayrshire events
a. Samuel Graham to be held at Prestwick in December

b. Harvey Shield – suggested venue Kilmarnock in February

c. Junior Championships – Stewarton or Greenwood,

d. Ayrshire Junior League - Greenwood –March
e. Junior chess tour – first event to be held in Greenwood 22nd September

f. JBW Robertson – Stewarton

g. Seniors events – draws to be decided with Armageddon tiebreaks

h. Junior training – Junior committee to organise

i. Adult training – To be arranged

j. North vs South – retired – little interest
Possible replaced with and Ayrshire vs Lanarkshire match at end of season

k. FIDE blitz event – 3 minutes plus 2 seconds in January at Prestwick on an evening

l. Wee Gree event –held over last season with winners as previously announced


6. News / items from Chess Scotland
AGM had been moved to November
Player of the year – nominations were being asked for.
Funding – there was to be no funding from the Scottish Government –application to Lottery under various sections had failed. All funds were raised directly from members in various ways – memberships, grading fees, donations.
There was a change in proxy voting at the AGM – see CS website for how this would now work.
FIDE president – Markoff had been nominated


7. Any other competent business
a. Mention of Prestwick Malawi event to be held on 1st December at Prestwick. Peter Smith was in process of getting his workplace to double whatever was raised at the event
b. SNCL – Kilmarnock were in Division1. Kilmarnock were also in Spens/Richardson cup
c. No mention of entries in Nancy Elder or MacIsaac cup events

Meeting closed 9.06pm




Secretary report for season 2018/2019 by John Montgomery
Ayrshire Chess League

Division 1 won by Kilmarnock A

                                      Points Bonus points Total Defaults
1. Kilmarnock A             42               7            49         1
2. Prestwick                 32.5              5            37.5      0
3. Troon A                    32.5              4           36.5       0
4. Ardrossan /Largs A 28.5            4           32.5       0

5. Ayr                              31                5             36            2
6. Kilmarnock Dragons 30.5         5            35.5           1
7. Greenwood Rooks      28            3            31              1
8. Irvine                             15           0             15             9

Division 2 won by Ardrossan /Largs B

                                                    Points Bonus points Total Defaults
1. Ardrossan / Largs B               27               6               33           0
2. Carrick                                    25.5             4               29.5        1
3. Troon B                                  22                 3               25           0
4. Stewarton                              16.5              3               19.5         1
5. Greenwood Bishops              9                 1                10            0

Division 3 won by Prestwick Falcons

                                             Points Bonus points Total Defaults
1. Prestwick Falcons          24                 8               32        0
2. Ardrossan / Largs C      23                 6               29        0
3. Troon C                            13                 3               16         2
4. Greenwood Knights      12                 2               14         2
5. Greenwood Gambits       6                 1                7           1

Team events


Samuel Graham Trophy won by Kilmarnock
Harvey Shield won by Prestwick


Ayrshire Individual Championships


First Jamie Malkin, Kilmarnock
Second Phil Thomas, Troon
Third equal Peter Smith, Ayr
Third equal Elliot Frew, Kilmarnock
Third equal Jake Sanger, Prestwick
Third equal Kenny Malkin, Kilmarnock
Third equal John Calder, Troon
Grading prizes Len Weir, Troon, Clive Baird Troon, Colin Strong Kilmarnock,
Bob Reid Troon, Cooper Patterson Greenwood


Seniors
Over 65s Ian Muir, Kilmarnock
Over 50s Kenny Malkin, Kilmarnock


JBW Robertson Cup
First equal Dawid Pasik and Alex MacDonald both Greenwood


Lightning
Ayrshire individual Lightning won by Jamie Malkin, Kilmarnock
Ayrshire Junior Lightning won by Alex MacDonald Greenwood
Team lightning prize awarded to Prestwick


Junior events
Junior League won by Greenwood
Allan Birnie memorial shield won by Lawthorn Primary A

Under 12 championships Andrew Lyon, Prestwick
Under 14 championships tied between Dawid Pasik and Alex MacDonald both Greenwood
Under 18 championship Jake Sanger, Prestwick
Under 16 championship Jake Sanger, Prestwick
Girls Under 17 not competed for this season
Primary Girls trophy Brooke Ramsay, Glebe Primary
Girls Under 14 not competed for this season

Other Junior event reports – separate document